Kapsül Dolap Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kapsül Dolap Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kapsül dolap, az ve seçkin parçalar ile her tarza uyum sağlayan minimalist bir gardıroptur. Clandestino, kapsül dolabınız için mükemmel seçenekler sunar. Kapsül dolap konsepti son yıllarda daha minimalist yaşam tarzını benimseyenler arasında büyük ilgi görüyor. Temel olarak, kapsül dolap, mevsimsel olarak değişen, az sayıda fakat uyumlu ve fonksiyonel parçalardan oluşan bir giysi koleksiyonu demektir. Sizinle, daha sürdürülebilir bir moda anlayışı için kapsül dolap nedir, nasıl oluşturulur biraz bunu konuşalım istedik.

İçindekiler

Kapsül Dolap Nedir?

Kapsül dolap, belirli bir dönemde giyilecek kıyafetlerin sınırlı sayıda ve özenle seçilmiş parçalardan oluşan bir koleksiyonudur diyebiliriz. “Az, çoktur” prensibiyle hareket eden döngüsel bir yaklaşımdır.

 

kadın bohem giyim

 

Kapsül Dolap Nasıl Hazırlanır?

 • Mevcut Gardırobunuzu Değerlendirin:İlk adım, mevcut gardırobunuzu değerlendirmek ve ihtiyaç duymadığınız veya giymediğiniz parçaları ayıklamak olmalı.
 • Anahtar Parçaları Belirleyin:Kapsül dolabınızın temelini oluşturacak anahtar parçaları belirleyin. Bu parçalar genellikle nötr renklerde ve farklı kombinasyonlara uygun olmalıdır.
 • Mevsime Göre Ayarlayın: Kapsül dolabınızı mevsime uygun hale getirin. Her mevsim için yaklaşık 10-15 parçadan oluşan bir koleksiyon oluşturmak ideal olacaktır. Aksesuarlar da kombinlerin ömrünü uzatır. Onlara bambaşka bir ruh ve hava katar.
etnik panço modelleri

  Kapsül Dolapta Olması Gerekenler Nelerdir?

  Size bir kapsül dolap listesi hazırladık. Kapsül dolabınızı oluştururken ihtiyaç duyacağınız temel parçalar neler olabilir? Tabii önümüz yaz olduğundan ona göre düşündük :)

  • Üst Giyim:
   - Beyaz ve düz renk 2-3 top
   - Desenli gömlekler
   -1 angora ya da ince kazak
   - İnce hırka, yelek
  • Alt Giyim:
   - 2-3 adet mini, midi ve uzun elbise
   - 1-2 adet kumaş pantolon
   -Uzun ve kısa olmak üzere 2 adet etek
  • Ayakkabı:
   - 1 çift spor ayakkabı (beyaz seçerseniz her şeyle uyacaktır)
   - 1 çift sandalet
   -1 çift terlik
  • Aksesuarlar:
   - 2-3 adet şal veya fular
   - 1-2 adet çanta (Biri küçük, biri torba çanta, diğeri plajda kullanmaya uygun hasır çanta)
   -Gözlük, halhal, bileklik, küpe, kolye, şapka gibi mevsimlik aksesuarlar
  El Örgüsü Otantik Desenli Bel Çantası Lacivert

   Kapsül Dolap İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

   Gardırobunuzun uyumlu ve düzenli görünmesi için belirli bir renk paleti seçin. Genellikle 2-3 ana renk ve birkaç tamamlayıcı renkten oluşan bir palet tercih edilir. Aynı zamanda seçtiğiniz renklerin kontrast yani zıt renklerini seçerek satın alacağınız yardımcı parçalar, dikkat çeken, çarpıcı kombinler yapmanızı sağlar.

    

   Havuz Yaka Crop Bluz Hardal

    

   Kapsül Dolap Avantajları Nelerdir?

   Amacı, gereksiz kıyafet alışverişlerini azaltmak, bizleri “hızlı moda”dan uzak tutmak ve daha organize bir gardırop oluşturmak… Her sabah ne giyeceğinize karar vermekle harcanan, kara kara düşündüğümüz zamanı azaltır. Gezegenimize en az zarar verecek şekilde giyinmenizi sağlar. Çünkü daha az tüketirsiniz. Daha yaratıcı yaşarsınız çünkü az parçayla çok kombin üretmek için kendi kendinizin tasarımcısına dönüşürsünüz.

   İşte bazı kapsül dolap örnekleri:


   Kapsül dolap örnekleri kişisel stil ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir. Burada önemli olan farklı konseptler belirlemek ve içini zevkinize göre doldurmaktır. İşte farklı stillere uygun olarak bir kapsül dolapta olması gerekenleri:

   • Festival Stili İçin Kapsül Dolap: İddialı elbiseler,kısa etekler, dikkat çekici gözlükler, fularlar, ceketler, baskın renkler bu kapsül dolap için iyi tercihler olacaktır.
   • Günlük Stil İçin Kapsül Dolap: Şalvarlar, crop top’lar, uzun ve midi etekler, şortlar, küçük çantalar hem pratik olacak hem de size gündelik bir şıklık sağlayacaktır. Ayrıca Clandestino’lular “ben buradayım” demek için festivali beklemez. Rahat ayakkabıları da unutmayın!
   • Seyahat İçin Kapsül Dolap: Kolay kombinlenebilen, hafif ve çok amaçlı kıyafetler. Örneğin, birkaç tişört, bir çift şort ve bir elbise. Parmak arası terlik, sandaletler, başınıza ya da bileğinize bağlamak için renkli fularlar. Oh be tatil!

   Kapsül Dolap İçin Alışverişin Adresi Clandestino

   Kapsül dolap parçalarını zamansız seçmek ve onları eski, sevdiğiniz parçalarla kombinlemek bu anlayışın temelidir. Clandestino zamansız kapsül gardırop seçenekleriyle döngüsel moda için yanınızda. Kapsül dolabınızı bizimle oluşturmak için tıklayın. (LINK)

   ← Eski Yazılar Yeni Yazılar →