Bohem Tarz Nedir?

Bohem Tarz Nedir?Yaşadığımız yüzyılda her şey hızlıca değişip dönüşüyor ve aynı şekilde hızlıca tüketiliyor. Bundan her sektörde olduğu gibi moda sektörü de payını alıyor. İnsanlar da haliyle sürekli olan bu değişime ayak uydurmak istiyorlar. Her sezonun modası kendine has oluyor ve kısa bir süre sonra yerini başka bir modaya bırakıyor. Bu noktada hem kalıcı olabilmeyi başarıp hem de sürekli kendini yenileyebilen tek tarz var; bohem tarz.

Bohem tarz, yıllardır hangi mevsim olursa olsun daima tercih ediliyor. Fakat buna rağmen hiçbir zaman demode olarak görülmüyor. Çünkü bohem tarz, kendi içinde ayrı bir dünya. Her sezon, ortaya çıkan güncel moda trendlerini içinde barındırırken bohem tarzın verdiği etnik kültürü korumayı da başarıyor. Bu noktada bu işi en başarılı yapan ise açık ara Clandestino.

Sırt Detaylı Düz Renk Şık Elbise - Siyah

 

Bohem Kelimesinin Kökenini ve Anlamını Biliyor Musun?

Bohem tarz nedir sorusuna cevap verebilmek için önce bohem kelimesinin ne demek olduğunu bilmek gerekir. Bohem, Fransızca kökenli bir kelimedir. Türkçeye ise kelimenin direkt bir karşılığı geçmemiş, anlamı belirtilmiştir. Bohem; anı yaşayan, gezenti olan ve kaygıları bulunmayan topluluklara verilen bir isim olarak karşımıza çıkar. Çingene yaşam tarzı olarak da bilinir. Bohemler, yerleşik hayatın getirdiklerinden hazzetmezler. Sürekli olarak gezinirler. Dünyaya ayak uydurma gibi dertleri yoktur. Düzensizliğin düzenini, uyumsuzluğun uyumunu tercih ederler. Bu bohem topluluklar, zamanla kendi kültürlerini ve yaşam tarzlarını, dünyanın birçok yerine duyurmayı başarmış ve ilgi toplamışlardır. Önceleri kendi çevrelerinde bunu yaymış olsalar da zamanla büyük oluşumlara sebep olmuşlardır. Her alanda kendini gösteren bohem tarzdan moda sektörü de etkilenmiştir. Bohem giyim tarzı üzerinde çalışmıştır. Bohem kültürün barındırdığı öğeleri bir araya toplamış, değerlendirmiş ve buna uygun tasarımlar yapmışlardır. Bunun sonucunda da bohem kıyafetleri ön plana çıkararak bir stil ortaya koymuşlardır.   

Bohem tarz nedir? Bohem tarzı anlayabilmek için kelime anlamını bilmekten çok daha fazlası gerekir. Çünkü aslına bakılırsa bu yalnızca bir tarz olmaktan da öte bir yaşam stili, bir yaşam felsefesidir. Hatta kökeni tarihe de dayanır desek yanlış olmaz. Bohem tarz Fransız Devrimi’nin ardından ortaya çıkmıştır. Devrimin ülkeye verdiği zarar sonrası insanlar maddi ve manevi değişikliklere uğramışlardır. Dünyayı bu kadar çok etkileyen bir tarihi olgunun sonrasında modaya bile yön verebileceğini kim bilebilirdi ki?

 

Hayatın Her Alanında Var Olan Eşsiz Tarz; Bohem Tarz

Bohem tarz, gerçekten de insanların hayatlarının her noktasında kendine yer bulmuştur. Yalnızca moda sektörü değil bu durumdan mobilya ve mekan tasarımı alanları da fazlasıyla etkilenmiştir. İnsanlar evlerini dekore ederken de bohem tarzdan etkilenmişlerdir. Bohem, kuralları, sınırları, ilkeleri olmayan bir tarzdır. Bu kadar özgün olmasına rağmen belirlenebiliyor olması da insanları bohem tarza çeken önemli niteliklerinden biridir. Bohem dekorasyonlarda dikkat edilen en önemli nokta konfor sağlayıp sağlamadığıdır. Bohem tarz dekorasyonlarda en çok el yapımı dekoratif ürünler, ahşap tasarımlar, eskitilmiş mobilyalar göze çarpar. Renklerde uyumsuzluğun uyumu yakalanır.

Koltukların rahatlığının yetmediği noktada bohem insanı yerlere minderler koyarak hem estetik bir görünüm elde ederken hem de tatlı aktivite alanları oluşturmuş olurlar. Bunları nerede nasıl kullanacakları da yine kendi isteklerine bağlıdır. Bu minderleri kendi zevkine göre dilersen el emeği işlemelerle dilersen düz renklerle yapabilir ya da satın alabilirsin.

 

Bohem Tarzın Dünyası

Unutma ki bohem denince akla her ne kadar koyu renkler gelse de bohem tarz tahmin edildiğinden daha renkli bir dünyadır. Bir de konu ev dekorasyonu olunca renkler kaçınılmaz olacaktır. Evinin daha fazla ışığa maruz kalmasını istiyorsan renklerini daha açık tonlardan seçmelisin. Küçük detayları dilersen yine koyu renklerle donatabilirsin.

Bohemin renkli bir dünyası olduğunu söylemiştik. Bu nedenle dekorasyonlarında renkleri birbirine karıştırmaktan çekinme. Zaten bohem tarzın istediği de bu değil mi? Neyi nasıl yapmak istiyorsan düşünme ve yap. Sana hitap eden her şey mutlaka güzeldir!

Bohem tarzın sevdiği bir diğer şey de doğadır. Bohem tarzın temsilcisi olan doğa, her alanda kendini gösterir ve yansıtır. Bu nedenle bohem tarzda düzenlenmiş bir evde bolca bitki görebilirsin. Yeşillik hem pozitif enerji verir hem de evinin havasını temizler. Ayrıca bir bitkiye bakmanın sorumluluğunu üstlenmek de seni zinde tutacaktır. Antika eşyalar da bohem tarz dekorasyonlarda önemli bir yer tutar. Modern ile eski olanı bir arada kullanmak da yine bohem tarzın ortaya çıkardığı bir şeydir.

Hatta sanat dünyası bile bundan etkilenmiştir. Ressamlar tuvallerine bu dönemi yansıtan resimler çizmişler, müzisyenler bohem tarzın etkisiyle şarkılar yazmışlar, yönetmenler bu konu hakkında birçok film çekmişlerdir. Bütün bunlara rağmen en kalıcı ve en etkili değişimin bohem giyim tarzında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan bohem tarz, beraberinde bohem tarz giyimi de getirmiştir.

 

Bohem Tarz Giyim Nedir?

Bohem tarz giyim nedir? sorusunu en temelden yani bahsedilen tarihten başlayarak cevaplamak senin için daha açıklayıcı olacaktır. Bohem tarzın ortaya çıktığı ilk yıllarda insanlar eski kıyafetlerini kullanmaya devam ettiler, yırtık kıyafetlerine çeşitli yamalar yaparak ya da hiçbir şey yapmadan direkt yırtık olarak kullandılar. Bunun nedeni tabi ki ilk önceleri bir tarz oluşturmak değildi. Bunun nedeni ekonomik sıkıntılardı. Bu eylem aynı zamanda bazıları için bir eleştiri, bir protesto niteliği de taşıyordu. Devrimin getirdiklerini göremeyen insanlara bunu göstermek için ya da gerçekten devrimden maddi olarak etkilendikleri için bunu yapıyorlardı. Zamanla bu durum yaşamın her noktasına yansıdı ve ortaya bohem tarz çıkmış oldu.

Fransız Devrimi’nden bir süre sonra adı unutulmuş gibi görünen ama daima kendini var eden bohem tarz, yirmi birinci yüzyılın başlarında dünya çapında yeniden gündeme geldi. Dünya düzeninin değişmesiyle beraber insanlar artık yeni bir şey üretmeye değil eski olanı güncele taşımaya odaklandılar. Bu yalnızca insanlar arasında olan bir yöneliş değildi. Teknoloji, inşaat gibi birçok sektörle beraber moda sektörü de buna yöneldi. Bu durumun da etkisiyle bohem tarzı kıyafetler yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmeye başladı. İnsanlar sürekli olarak bohem tarzı kıyafetler alabilecekleri mağazaların peşine düştüler. Önceleri daha çok sanatçılar tarafından ilgi gören bu tarz zaman geçtikçe herkes tarafından duyuldu ve benimsendi. Önceleri bu tarz giyim diğer insanlar tarafından garipsense de kısa süre sonra hemen herkes bu tarzı sevmeye ve ilgi duymaya başladı.

Bohem tarz, kendine has birkaç özelliğinin olmasının yanı sıra bulunduğu yerin coğrafyasına göre ve o bölgenin geleneklerine göre de şekillendi ve değişti. Dolayısıyla bir zaman sonra her bölgenin kendine ait bir bohem tarzı oluşmaya başladı. Aynı zamanda bu durum, bir kültürün dünyanın her yerinde tanınmasını da sağladı. Örneğin İspanya ve çevresinde İspanyol paça pantolon örnekleri, Türkiye’de yörenin kültürüne has şalvar ve kaftan benzeri kıyafetlerin günümüzde kullanımı bunlara örnek olarak verilebilir. Nasıl ki İspanyol paça bugün dünyanın her yerinde kullanılıyor ise aslında bize özgü olan şalvar, kaftan gibi kıyafetler de bohem tarz sayesinde dünyanın her yerine ulaşabildi.

 

Bohem Tarz Özgür Olmanı Sağlar

Bohem giyim nedir sorusu sorulduğunda buna cevap olarak ilk akla gelenlerin tarihçesinden de almış olduğumuz bilgilerle eskitilmiş, çiçek desenli, salaş ve aykırı kesimleri olan kıyafetler olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda süet, deri gibi birçok kumaşın da kullanıldığını görürüz. Özellikle renkli ve desenli modelleri nedeniyle daha çok yaz mevsimine hitap ediyor gibi görünse de aslında bohem kıyafetler kış mevsiminde de oldukça tercih ediliyor. Çünkü bohem giyim tarzının net ve belirgin bir çizgisi yoktur. Bu nedenle her mevsimde her zaman tercih edilebilir. Burada önemli olan bohem tarzın getirdikleriyle kendi ruhunun sınırlarını birleştirip belirginleştirmektir.

Bohem tarzın avantajlarından biri de kombinlerini yalnızca bohem tarza uygun parçalarla tamamlamak durumunda olmaman! Bohem tarzı kıyafetleri dilediğin çantayla, ayakkabıyla ya da aksesuarla kombinleyebilirsin. Çünkü bohem tarzın istediği zaten budur. Seni kısıtlamaz, özgür olmandan yanadır. Kombinlerinde de bu özgür ruhunu yansıtmanı ister. Tıpkı ilk ortaya çıkışında bohemlerin yaptığı gibi. Bohem tarz denince insanların birçoğu korkuyla yaklaşırlar. Çünkü tarzı yansıtamamaktan, taşıyamamaktan korkarlar ya da sürekli koyu renkli kıyafetler giymek zorunda olduğunu düşünerek sıkıcı bulurlar. Oysa bohem tarz, seni kısıtlamaz, aksine özgürleştirmenin peşindedir. Hemen her yerde seri üretim sonucu sana sunulan kıyafetler yerine özel tasarlanmış, incelikle işlenmiş kıyafetleriyle Clandestino, sana bu konuda yardımcı olacaktır. Birden fazla beden, model ve renk seçeneğiyle tarzını en iyi yansıtabileceğin bohem tarz kıyafetleri sana sunar. Günlük yaşamda kullanılan her türlü kıyafetin bohem tarzda da bir karşılığı vardır. Bu nedenle kendini kombin yaparken kısıtlanmış ya da eksik kalmış hissetmezsin.

 

Bohem Giyimde Kıyafete Göre Orijinal Kombinler Yapmakta Özgürsün

Bohem bluz, günlük hayatında hiç çekinmeden kullanabileceğin kıyafetlerdendir. Her koşula uyum sağlayan renk renk, çeşit çeşit tasarlanmış olan bohem bluzlar seni sıradan olanın ötesine taşır ve kombinlerinle fark edilmeni sağlar. Yine en risksiz ve her şeye uyumlu duruşuyla gönülleri fetheden bohem elbise modelleri de sana çok yakışacak parçalardan bir tanesi olacaktır. Bohem elbisen dilersen renkli, dilersen sade, asimetrik kesim ya da batik modellerden herhangi birini seçerek dilediğin kombinleri yapabilirsin.

Bohem etekler, çiçekli, desenli, asimetrik kesim tasarımlarıyla ve rahat kumaşlarıyla seni yaza hazırlıyor. Kışın da etek giymeyi sevenlerden isen bu kez de bohem tarz seni süet uzun ve salaş etekleriyle karşılıyor. Fazla renkten ya da desenden hoşlanmıyorsan bu kez de düz renk tasarlanmış farklı tasarımlara göz atabilirsin.

Dış giyimde de bohem tarzın tasarımları seni oldukça etkileyecek. Batik deri ya da süet ceketler ve kabanlar kombinlerinin kış aylarındaki en büyük tamamlayıcıları olacak. Clandestino, dış giyim ürünlerini tasarlarken de hem rahatlığını hem de sağlığını düşünerek yola çıkıyor. En soğuk kış aylarının bile tadını çıkarabilmen için özel kumaşlar kullanıyor. Böylece karın tadını üşümeden ve üşütmeden, mutlu bir şekilde çıkarabilmenin yolunu açıyor.

Bohem tarzın en bilinen kıyafet türü olan şalvarlar, belki de bu kıyafetler arasında en rahat olan parçalar olarak biliniyor. Yine diğer ürünlerde de olduğu gibi farklı tasarımları ve beden seçenekleriyle bohem tarzdan geri kalmaman için her şey incelikle düşünülüyor. Geriye yalnızca bohem şalvarlarını kombinlemek ve insanları kendine hayran bırakmak kalıyor.

Bohem tarz kıyafetlerin yanı sıra aksesuarların ve ayakkabıların tasarımları da seni etkileyecek. Bohem kombinlerini günlük takıların ve aksesuarlarınla da kullanabilirsin. Fakat tamamlayıcı olarak bohem tarz bir aksesuar ya da ayakkabı kullanmak seni daha farklı ve tarz biri yapacaktır. Kış aylarında Clandestino’nun senin için özel tasarladığı atkı ve bereleri, yaz mevsiminde ise ince şalları kullanarak çevrenin en tarz insanı olabilirsin. Yine ayakkabılarda kışın kovboy çizmeleri, bohem tarz botları kullanabilir, yazın deri ve ipli sandaletlerle farkını ortaya koyabilirsin.

Her ne kadar yalnızca bir ihtiyaç gibi görünse de unutma ki kombinlerinin en tamamlayıcı parçası çantalardır. Bohem tarzda tasarlanmış bir çanta ve ona ayak uyduran bir cüzdan ile bohem tarzın temsilcisi haline gelebilir ve akıllara kazınacak bir tarz yaratabilirsin. Tüm bunların yanı sıra tüylerden, ipliklerden ya da eskitilmiş metallerden yapılan takılarınla sade kombinlerini bile ilgi çekici bir hale getirebilirsin.

 

Bohem Tarz Herkese Hitap Ediyor

Bohem tarz her ne kadar kadınlara hitap ediyor gibi dursa da aslında bohem tarz kıyafetleri tercih eden birçok erkek de var. Clandestino da erkeklerin tarzını en iyi yansıtabileceği kıyafetleri üreterek senin tarzını belirlemekte sana yardımcı oluyor. Kıyafetleri kombinleme noktasında en çok zorlananların erkekler olduğunu biliyoruz. Nereye gidersen git tek tip kıyafetler, renksiz ve klasik tasarımlar senin tarzını yansıtmana engel oluyor. Bunu bilen ve farkında olan Clandestino, erkekler için de oldukça sıra dışı, farklı kesim ve modellerde tasarımlar yapıyor. Şalvar, tişört, gömlek gibi birçok kıyafetle senin girdiğin her mekanda tarzınla ön plana çıkmanı sağlıyor. Klasik bir pantolonu bile birden farklı tasarımlarla sana sunuyor.

Erkeklerin kombinlerini farklılaştıran en önemli şeyler ise elbette ki aksesuarlar. Bohem tasarımlara sahip şallar, bel çantaları ve şapkalarla klasik bir kombinle dahi dikkatleri üzerine çekebilir ve çevreni etkin altına alabilirsin. Farklı renk seçenekleri ve özel tasarımlarıyla Clandestino bu nokta da seni yalnız bırakmıyor.

Kapüşonlu Gömlek

 

Bohem Tarz Yaratıcılığını Ortaya Çıkarır

Bohem tarzın sana sunduğu avantajlardan bir tanesi de fark etmeden yaratıcılığını açığa çıkarmasıdır. Çünkü farklı kıyafetler demek farklı kombinler demektir. Bu kombinler de ancak senin iç dünyan ile bir araya geldiğinde ortaya çıkabilir. Clandestino tam da bu nedenle tasarımlarının skalasını geniş tutuyor. Hemen her şeyle uyum sağlayabilecek ama birleştiğinde yalnız sana özgü olabilecek tasarımlar üzerinde çalışıyor. Kombinasyonların senin yaratıcılığını ön plana çıkaracaktır. Bohem kıyafetlerle aynaya baktığında gözlerine inanamayacak ve en çok da kendine hayran kalacaksın!

 

Clandestino Olarak Bohem Tarzımızla Farkımızı Ortaya Koyuyoruz. Peki Nedir Bizi Farklı Kılan?

Son zamanlarda daha çok “Boho Chic” adıyla bilinen bohem giyim tarzı, yediden yetmişe, kadın, erkek fark etmeksizin herkese hitap etmesi nedeniyle en çok tercih edilen giyim tarzları arasında yer almayı başarıyor! Aradan geçen zamana rağmen kendini sevdirmeyi başarabilen bu tarz, uzun yıllar daha etkisini gösterecek gibi duruyor.

 Bu popüler tarzın en iyi temsilcisi ise Clandestino. Giderek çoğalan bu bohem tutkusu sonucu birden fazla bohem tarz giyim mağazaları açılsa da çoğu birbirini tekrar ediyor ya da seri üretimle çok az tasarımla insanlara bohem tarzı sunmaya çalışıyor. Oysa Clandestino, senin nerde ne zaman neye ihtiyaç duyduğunu biliyor ve tasarımlarının hepsini bunu düşünerek yapıyor. Her zaman senin özgünlüğünü ve rahatlığını düşünerek tasarım yapıyor. Bunun yanı sıra bu kıyafetlerin içinde kendini rahat hissetmen gerektiğini de unutmuyor.

Unutma ki Clandestino, bir kıyafet markasından çok daha fazlası. Her şeyden önce senin ruhunu, özgünlüğünü ve doğallığını önemsiyor. Her tasarımını buna özel yapıyor ve senin tercih edebileceğin her şeyi incelikle işleyerek sana sunuyor. Seni güncelden koparmak yerine güncel olana nasıl adapte olabileceğinin yolunu gösteriyor.

Clandestino’dan alışveriş yapmak ve bohem tarzını en iyi şekilde oluşturmak için www.clandestino.com.tr web sitesini ziyaret edebilir ya da mağazalarımıza gelerek Clandestino’nun dünyasını keşfedebilirsin! Online alışverişlerde kapıda ödeme seçeneği, EFT/Havale ve Kredi Kartına taksit gibi imkanlarının olduğunu unutma!

← Eski Yazılar Yeni Yazılar →

ClandestinoBlog

RSS
Günlük Giyimde Bohem Stil Kullanımı

Günlük Giyimde Bohem Stil Kullanımı

Bohem stil, özgürlük ve bireysel ifadeyi vurgulayan, geleneksel giyim kurallarını yıkarak kendi benzersiz tarzınızı oluşturmanıza olanak tanıyan bir moda anlayışıdır. Etnik desenler, rahat kesimler, doğal...

Devamını Oku
Otantik Takılarda Neler Popülerdir? Otantik Takılar Nasıl Kombinlenir?

Otantik Takılarda Neler Popülerdir? Otantik Takılar Nasıl Kombinlenir?

Otantik takılar, kültürlerarası bir estetiğe sahip olup, bireylerin kişisel stilini ifade etmelerine olanak tanıyan değerli aksesuarlardır. Bu takılar, bohem, etnik, ve geleneksel unsurları harmanlayarak, her...

Devamını Oku